Se tudi vi sprašujete, kaj je hidrolat in kako se ga pridobiva? Hidrolate se pridobi s postopkom parne destilacije zdravilnih in aromatičnih rastlin. Pri destilaciji nastanejo v vodi topne snovi – hidrolati in v maščobah topne snovi – eterična olja.
Včasih je veljalo, da je hidrolat stranski produkt pri pridelavi eteričnih olj. Dandanes ni tako. Hidrolati imajo primerljive učinke kot eterična olja. Najpogosteje so uporabljeni v kozmetični industriji, vse več pa se uporabljajo tudi v prehrani.
V svetu kozmetike so hidrolati zadnja leta vse bolj priljubljeni in njihova uporaba je vse bolj razširjena. Čeprav se o njih veliko govori, le redko kdo ve, da se že tisočletja uporabljajo tudi za različne zdravstvene namene, ravno tako, kot eterična olja.
Kaj ja hidrolat?
Hidrolat je proizvod, ki se ga pridobiva s postopkom vodne destilacije zdravilnih in aromatičnih rastlin. Je koloidna raztopina, sestavljena iz eteričnih olj in v vodi raztopljenih učinkovin rastline (1).
Hidrolat nastane kot stranski produkt pri proizvodnji eteričnih olj. Pri destilaciji se s pomočjo pare iz rastlin izvleče eterično olje, s ponovno kondenzacijo pa se mešanica hidrolata in eteričnega olja zbere v posebni posodi.
Kako se uporabljajo hidrolati?
Hidrolati so večnamenski izdelki. Čeprav je njihova uporaba najpogostejša v kozmetični industriji, se vse bolj uporabljajo tudi v prehrani in v domači lekarni, saj lahko rešujejo številne težave.
- Tonik za obraz
Najbolj poznana uporaba hidrolata je zagotovo uporaba kot tonik za obraz. Njegova funkcija je, da kožo osveži in navlaži. Lastnosti, ki jih ima hidrolat pa pripomorejo k ravnovesju kože.
Razpršite ga neposredno na očiščeno kožo obraza in pustite, da se posuši. Nato pa sledi še nega s kremo za obraz. Če kreme ne uporabljate, lahko za nego uporabite rastlinska olja, kot je šipkovo olje za nego obraza.
- Obogatite kozmetiko s hidrolatom
Hidrolate lahko dodajate tudi v kozmetične izdelke. Tako naravna kozmetika postane obogatena in učinkovitejša. So priljubljena aktivna sestavina v kremah, tonikih, losjonih, šamponih.
- Nega las
Če želite imeti mehke, sijoče in negovane lase vam bodo pri tem zagotovo pomagali hidrolati. Uporabite jih lahko kot balzam za lase, saj ne mastijo las. Razpršite jih na sveže umite lase.
- Osvežilec prostora
Mnogi hirtolate uporabljate kot osvežilce prostorov. Konvencionalni osvežilci lahko povzročijo več škode kot koristi (alergije, težave z dihanjem), saj vsebujejo kemikalije, ki pa za naše zdravje niso dobre. Hidrolati nevtralizirajo in odstranijo neprijetne vonjave (npr.: konvencionalni osvežilci jih preprosto prikrijejo z drugo kemikalijo). Poleg tega pa imajo tudi aromaterapevtske koristi.
- Dodatek k kopelim
Uživate v sproščujoči kopeli? Izberite hidrolat, ki ustreza vašemu razpoloženju in ga dodajte vaši kopeli.
Kateri so najljubši hidrolati?
- Hidrolat vrtnice
Hidrolat damaščanske vrtnice je eden najbolj priljubljenih hidrolatov. Ženske po vsem svetu ga enostavno obožujejo. Že od antičnih časov se uporabljajo za nego suhe, tanke, občutljive in zrele kože. Hidrolat vrtnice bo vašo kožo naredi svežo, “odstranil” bo znake utrujenosti in temne kolobarje okoli oči.
- Hidrolat smilja
Hidrolat laškega smilja je primeren za vse tipe kože. Odlično se obnese pri negi razdražene, zrele, občutljive in nežne kože. Vašo kožo bo osvežil, poživil ter ji povrnil vlago. Pomagal vam bo tudi pri pomiritvi kože, zaradi sončnih opeklin in pri kožnih izpuščajih.
- Hidrolat čajevca
Hidrolat čajevca ima antiseptične, protiglivične, protivirusne in antibakterijske lastnosti. Namenjen je ljudem z vneto aknasto kožo, pa tudi tistim z različnimi glivičnimi spremembami. Odlično se je izkazal tudi kot razkužilo za površinske rane in praske ter za nanašanje na kožo po britju.
- Hidrolat žajblja
Hidrolat žajblja se uporablja pri negi mešane in mastne kože ter uravnavanju izločanja sebuma. Zaradi tega učinka ga uporabljajo tisti, ki imajo težave z mastno in aknasto kožo. Odlično se obnese tudi pri ljudeh, ki se prekomerno potijo.
- Hidrolat kamilice
Hidrolat kamilice deluje pomirjujoče in protivnetno. Priporoča se za nego občutljive in nežne kože. Blaži alergije, rdečico in razdraženost kože. Uporablja se lahko pri dojenčkih, za nego pleničnega izpuščaja. Odlično pomiri tudi rdečico nastalo po sončenju.
- Hidrolat sivke
Hidrolat sivke uporabljamo kot tonik, ki nežno čisti in poskrbi za ravnovesje kože. Primeren je tako za suho kot mastno kožo obraza.
Ob koncu
Kaj je hidrolat in kateri bi bil najprimernejši za vašo kožo? Upam, da ste v zgornjem zapisu dobili odgovor.
In še lepa misel za konec.
Le živeti ni dovolj, imeti moramo sonce, svobodo in majceno cvetlico. – Hans Christian Andersen
Vir: (1) – Wikipedia – hidrolati; Saiyudthong S in Marsden CA. Akutni učinki olja bergamotke na vedenje, povezano z anksioznostjo, in raven kortikosterona pri podganah. Dostopno: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21105176
Članek na spletni strani BioKatka.si je zgolj informativnega značaja in ni namenjen zdravljenju. Prehranska dopolnila, ki so opisana v članku niso nadomestilo za uravnoteženo prehrano. Pred uporabo prehranskih dopolnil se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Morda vas zanima:
Lastnica spletne trgovine BioKatka.si in urednica spletne strani.
Ste si mogoče ogledali izdelke v akciji?