You are currently viewing 10 naravnih sestavin za nego kože

10 naravnih sestavin za nego kože

Dandanes se vse bolj zavedamo, kakšne sestavine sestavljajo naše izdelke. Pa naj bodo to izdelki, ki jih zaužijemo ali jih uporabljamo za nego kože. V tem zapisu, 10 naravnih sestavin za nego kože, si lahko preberete s katerimi naravnimi izdelki lahko negujete obraz in telo. Nekaj pa bo napisanega tudi o tem, kakšen vpliv imajo na telo kemikalije in čemu se je potrebno izogniti.

Že dlje časa se govori, da lahko konvencionalni izdelki za nego vsebujejo veliko snovi, ki so zdravju škodljive, vašemu telesu pa lahko naredijo nepopravljivo škodo.

Naravni izdelki, ki jih lahko uporabite za nego kože

Na izbiro imamo resnično široko paleto naravnih izdelkov, ki bodo vašo kožo naredili čudovito. Preberite, mogoče pa je kateri izdelek tudi vam pisan na kožo.

1. Šipkovo olje

Le kdo ne pozna šipkovega olja? O njem je bilo povedanega že veliko dobrega. Če je vaša koža suha, razdražena, poškodovana, se borite s hiperpigmentacijo ali brazgotinami, bo šipkovo olje odlična rešitev za vaše težave.

Šipkovo olje je izredno hranilno olje in bo nahranilo še tako suho in zrelo kožo. Olje se v kožo hitro vpije, jo nahrani in navlaži. Znano je, da odpravlja gubice in obnavlja opečeno kožo od sonca. Šipkovo olje lahko uporabljate tudi za nego las in nohtov.

2. Arganovo olje

Arganovemu olje pravijo tudi tekoče zlato, saj je izredno bogato z antioksidanti, esencialnimi maščobnimi kislinami in vitaminom E, ki ga vsebuje kar pet krat več kot olivno olje.

Olje je najboljše za nego zrele in občutljive kože, saj slovi po svojih antiageing lastnostih. Odličen je v boju proti gubicam in zmanjšuje videz drobnih brazgotin in strij ter poveča njeno elastičnost.  Kožo obnavlja, tudi tisto opečeno od sončnih opeklin.

3. Kokosovo olje

Kokosovo olje je eno od najbolj poznanih olje za nego kože. Uporablja se ga tudi v kuhinji, saj je odločno za peko slaščic in za pripravo ostalih jedi.

Kokosovo olje je učinkovito v boju z dermatitisi, deluje kot naraven antibiotik in lahko pomaga pri odpravi bakterijskih, glivičnih in virusnih težav na površju kože. Lokalna uporaba kokosovega olja blagodejno vpliva na vašo kožo.

4. Olje grozdnih pečk

Eno od zelo priljubljenih naravnih olj za nego kože je zagotovo tudi olje grozdnih pečk. Olje je ne maši por, uporablja pa se lahko tudi pri najbolj občutljivi koži. Tudi to olje je izredno bogato z antioksidanti in z linolno kislino. Linolna kislina je odlična za zmanjševanje aken in zadržuje vlago v koži. Olje grozdnih pečk se v kožo hitro vpije in ne pušča mastnih madežev.

5. Hidrolat vrtnice

Hidrolat vrtnice nastane kot stranski produkt pri pridelavi eteričnega olja. Hidrolat vrtnice je bogat z vitamini in antioksidanti. Ima antiseptične, antibakterijske in protivnetne lastnosti.

Hidrolat vrtnice je zelo učinkovito negovalno naravno sredstvo in se uporablja kot tonik za obraz. Uporabite ga lahko pri vseh tipih kože, tako za nego suhe in razdražene kože, kot tudi pri normalni koži. Razdraženo kožo osveži in pomiri. Odlično deluje proti staranju kože. Kožo zmehča, osveži in jo pomladi ter ji povrne zdrav naraven sijaj.

6. Hidrolat smilja

Hidrolat smilja pridobivajo s parno destilacijo. Nastane kot stranski produkt pri pridelavi eteričnega olja. Smilj – suhocvetnica je trajnica. Ima sončno rumene cvetove, ki vsebujejo zakladnico hranljivih snovi, katere pospešujejo regeneracijo kože, tvorbo kolagena in elastina. Primeren je za vse tipe kože.

7. Olje jojobe

Olje jojobe je tekoči vosek, ki zelo spominja na naravno maščobo kože (sebum). Olje je bogato z vitaminom E, ni mastno in se hitro vpije v kožo. Kožo mehča, jo vlaži in ji podari sijoč in zdrav videz.

Olje je zelo varno za uporabo, saj je tako nežno, da ga lahko uporabljajo tudi otroci.

8. Mandljevo olje

Mandljevo olje pridobivajo s hladnim stiskanjem iz surovih, oluščenih ekoloških mandljev. Olje je skorajda brez vonja in je zlato rumene barve. Na koži pusti rahlo masten občutek. Olje je izredni hranljivo, bogato z vitaminom D, oleinsko, linolno in palmitinsko kislino.

Mandljevo olje se uporablja za nego suhe in razdražene kože, za odstranjevanje ličil ter za nego dojenčkove kože. Kožo mehča, vlaži in obnavlja. Je tudi odlična podlaga za izdelavo masažnih olj.

9. Ricinusovo olje

Ricinusovo olje je ima veliko pozitivnih učinkov na kožo, trepalnice in lase. Vsebuje ricinoleinsko kislino, ki pomaga izboljšati prekrvavitev lasišča in s tem nahraniti lasne mešičke. Tudi s tem oljem izboljšate vlažnost kože. Koža ga dobro prenaša, olje pa se hitro vpije. 

10. Aloe vera

Aloe vera gel je eden od vsestranskih naravnih izdelkov za nego kože. Vsebuje ga tudi BioKatkina naravna krema za obraz. Kožo izredno lepo pomiri. Obnovi opečeno in poškodovano kožo, saj ima protivnetno delovanje. Aloe vera gel je bogat z vitamini, aminokislinami in proteini.

Kako kemikalije vplivajo na našo kožo?

Koža je, tako po površini kot po teži, vaš največji organ in ščiti notranjost telesa. Sestavljajo jo tri plasti:

  • Vrhnjica – epidermis – je zunanja plast. Ta deluje kot ščit za notranjost telesa.
  • Usnjica – dermis – je zgrajena iz elastičnega in čvrstega tkiva in je najmočnejša plast kože. Nahaja se tih po epidermisom.
  • Podkožje – pod dermisom se nahaja podkožje, ki zagotavlja izolacijo kože.

Nekatere kemikalije imajo sposobnost, da z lahkoto preidejo vsa kožna tkiva. To so lahko sestavine, ki so motilci hormonov, kar pa za vaše zdravje ni dobro.

Sestavinam, ki so zdravju škodljive, se moramo popolnoma izogniti. Te sestavine so sintetični konzervansi in sintetična barvila, aromatična sredstva,…

5 sestavine, ki jih ni dobro nanašati na kožo:

  • Sintetična barvila

Večina teh snovi je izdelana iz katrana in je za vas strupenih. Povezujejo jih celo z nastankom težkih bolezni. Na embalažah so navedeni kot D-C ali FD-C, katerim sledi številka barve.

  • Butil, etil paraben, propil in metil.

To so sintetični konzervansi, ki so izredno poceni, dodajajo pa jih v vso konvencionalno kozmetiko. Te snovi lahko povzročijo alergijske reakcije na koži.

  • Sintetične dišave

Na etiketah pogosto zasledimo napis „dišave“ . To je lahko katera od več kot 200 sintetičnih in strupenih sestavin, ki jih dodajajo konvencionalni kozmetiki. Te sestavine lahko povzročijo glavobol, izpuščaje, draženje kože in še mnogo več.

  • Behentrimonijev klorid

To je amoniakova spojina, ki je zelo strupena. Če jo zaužijete je lahko za vas usodna.

  • DEA – dietanolamin / TEA – trietanolamin

To so sestavine, ki jih uporabljajo za uravnavanje pH ravnovesja. Te kemikalije lahko povzročijo suhost kože in las ter težave z očmi.

Za konec…

Torej, ko boste naslednjič nakupovali izdelke za nego kože se posvetite tudi deklaraciji. Morda vam bo tudi zapis “10 naravnih sestavin za popolno nego kože” v pomoč.

Morda vam bo všeč: